İçeriğe geç

KALP ÇAKRA (Anahata)

En güzel ve zengin çakralardan biridir. Evrenin en keyifli duygu ve deneyimlerini yaşamamız için hazine sandığını sunar bize. İki göğüs ortasında, kalp bölgesindedir. Sevgi, kalp çakrasının sembolüdür. Kalp, İlahi aşka açıldığında aşkımız sonsuz olur. Birine sevgi dolu duygular göndermek için kalp çakranızı açık tutun ve ‘Seni seviyorum ve her zaman seni düşünüyorum’ deyin. Gelişimi 21 iKALP.jpgla 24 yaşlar arasındadır. Bu dönemde büyük aşklar yaşanır ve çoğu evlilikle sonuçlanır. Anahata ‘sonsuz’ ve ‘sürekli’ anlamına gelir. Sevinç, barış, sevgi, uyum, mutluluk, berraklık, saflık, merhamet, anlayış, bağışlama, sabır ve şefkat Kalp çakrasının özellikleridir. Timüs bezi bu çakranın etkilediği salgı sistemidir. Kalp, solunum yolları, akciğerler ve dolaşım sistemi bu çakra ile ilgilidir.

Kalp çakra dengede ise; Tüm canlılara karşı daha şefkatli ve merhametli oluruz. İnsanları yargılamaz ve onları oldukları haliyle kabul ederiz. Maneviyatımız yükselir. Empati duygumuz artar.

Dengede değil ise; Fiziksel düzeyde, kalp rahatsızlıkları, göğüs ağrısı, zayıf kan dolaşımı, yüksek/düşük tansiyon sorunları, solunum yetersizliği. Duygusal düzeyde, kızgınlık, öfke, saplantı, fanatizm ve bağımlılıklar başlar. Hiç sevilmemiş, değerli görülmemiş ve takdir edilmemiş gibi yıpratıcı duygular içinde boğulabiliriz. Çevremizdekilere güvenmez ve onlarla aramıza koca bir duvar örer yalnızlaşırız. Endişeye kapılırız ve melankolik tavırlar sergileriz.

Rengi: Altın, Yeşil ve Pembe
Yeri: İki göğüs arasında
Taşı: Kırmızı turmalin, aytaşı, yeşim taşı, pembe quartz
Mantrası: YANG
Notası: Fa
Etkilediği Burç: Terazi, Boğa

Etkin gezegeni ve elementi: Venüs ve Hava

Dengelemek için: Doğada yürüyüşe çıkın, çimlere uzanın. Ağaçları kucaklayın.

İlkesi SEVECENLİKTİR!  4. çakramız, iyilik, nefret, öfke, kin, şefkat, merhamet ve sevecenlik gibi duygularımızı taşır. Hissettiğimiz, yaşadığımız bütün duygular kalbimizle ilgilidir. Kalp çakramız dengede değilse bu herhangi bir duyguya aşırı bağımlı olduğumuzu gösterir. Ölümüne aşkla bağlanmaktan tutun da korkularımız kadar bizi esir alan olumsuz duygularımız bizi huzurlu ve dingin bir hayattan alıkoyar. Sevgi ve korku aynı kalpte yaşayamaz. Biri diğerini nötr eder. Hangi duyguyu barındıracağımız bize kalmıştır.

Sevgi bizi hayata bağlayan en ulvi duygudur. Kendini sevmek (narsizimden bahsetmiyorum), başkalarını sevmek, doğayı, hayvanları sevmek enerji frekansımızı artırır.

Sevgi ve aşk, İlahi Kaynak’la bir olduğumuzu hatırlarır bize. Sevgi ruhumuzdan doğar kalbe ulaşır. Kalbimiz sevginin evidir artık. Sevmek koşulsuz olduğunda güzeldir. Koşulsuz sevebilmek herşeyi, herkesi olduğu gibi kabul etmektir. Bunu yapabilmemiz içi yargılarımızı devre dışı bırakabilmeliyiz

Önce kendi içimize bakalım, hatalarımızla, seçimlerimizle yüzleşebilmeyi öğrenelim. Aynaya bakalım mesela. Karşımızda gördüğümüz suret ne kadar hatasız. Hangimiz yanlış yollara sapmadık ki. Her adımımız asfalt yol muydu? Hiç ayağımızı acıtan taşlı yollara girmedik mi? Yaptığımız seçimler ne olursa olsun bize ait. Tekamül yolculuğunda olduğumuzu unutmayalım. Herkesi deneyimi farklıdır. Kim olursa olsun bu yolculukta bize eşlik eden herkesi ve her olayı onurlandıralım ve bize kattıkları herşey için teşekkür edelim. Dünyaya geliş amacımızı destekleyen herkesi bir armağan olarak kabul edelim.

Çoğu din adamları, eğer biz dini vecibeleri yerine getirirsek Tanrı’nın bizi daha çok seveceğini söyler. Ne kadar saçma! Bilinç ve farkındalık içinde olmasak inanıvereceğiz bu dinsizlere! Tanrı koşulsuz sever ve kullarının da kendisini koşulsuz sevmelerini bekler. Tanrı bizi sevsin diye namaz kılmak caiz midir sizce? O, sevilmek için şartlar koşmuş mudur sizce? Hiç sanmıyorum. Tanrı bize en değerli duyguyu vermiş. Biz, hücrelerimize, DNA’larımıza, kalbimize, ruhumuza sevgi enerjisini yükler ve kodlarsak mutluluğun, bolluk ve bereketin kapılarını açmış oluruz. Biz sevgi frekansımızı yüksek tutarsak başta kendimiz olmak üzere çevremiz ve dünyamız da sevgi enerjisi ile dolar, aydınlığa kavuşmuş oluruz. Koşulsuz sevgi, bizi Tanrı’ya yaklaştırır.

Tanrı’nın bize bahşettiği en yüce duyguyu korkusuzca, koşulsuzca yaşamanız dileğimle….

Olumlaması:

Ben, kendimi seviyorum ve kendimi takdir ediyorum.

Kalbimden yayılan yeşil ışığıa odaklanıyor ve kendimi bu ışıkla şifalandırıyorum.

Ben, her nefeste kendimi koşulsuz seviyorum.

Kendimi sevgiyle affediyorum.

Benim olumlu yönde düşünmeme yardımcı olan herşeye ve herkese minnatarım.

Bağışlamak beni özgür kılar.

Ben, evrenin bir çocuğuyum. Evren beni her daim seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir