FENG SHUI

feng-shui-1

Dünyaya ilk geldiğimizde ağlamaya başladığımız andan itibaren yaşamımız başlar ve biz istesek de istemesek de yaradılışımız gereği doğaya uyum halinde hayatta kalmaya çalışırız. Çok eski zamanlarda yaşamlarımızı bu kadar naylon hale getirmeden önce, içgüdüsel olarak doğal yaşam alanları oluşturmuşuz. Kadim öğreti Feng Shui ise aslen bu nedenle doğmuştur. Kısacası Feng Shui aslında mimari bir düzenleme sanatı değil, doğadaki elementlere uyum arayışımızdır. Özümüze dönüş yolculuğunda bir çok öğretiden yaşam alanlarımıza uyarlayarak doğayı taklit etmemizdir aslında. ‘Chi’’ yaşam enerjisini kendimize uyarlayarak aslında bir tür farkındalık kazanmak yaşamımıza olumlu olayları çekmemize ve pozitif düşünmemize neden olduğu tartışmasızdır.

Feng Shui öğretisinde beş ana unsur (ateş ,toprak, metal, su, ağaç) pusulanın yönlerine göre kullanılarak bir senaryo yazmaya başlarız aslında. Bu uyumu da belli kurallar silsilesinde yapmamız gerekir. Zira tabiatın yaratıcı ve yıkıcı döngüleri vardır. Örneğin; yaratıcı evrede; ağaç ateşi besler küllerinden toprak üretir, toprak metalleri oluşturur, metalin buharından su meydana gelir, su da ağaçları ve bitkileri besler.

Yıkıcı evrede ise ; ateş metali eritir, metal ağacı keser, ağaç toprağı çürütür, toprak suyu bulanıklaştırır, su ise ateşi söndürür.

Özü ve temeli bu olan öğretiyi evlerimizde veya ofislerimizde uygularken sadece şu renk bu köşeye konur bu eşya şurada durmalı değil de isteklerimizi tüm ruhumuzla imajine ederek uygularsak, Feng Shui’nin amacına gerçek anlamda ulaşacağını düşünenlerdenim.

Sevgiler..   Şenel Tokul

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s