KÜLLERİNDEN DOĞAN EFSANE: SIMURG

simurg

Farklı kültürlerde Zümrüd-ü Anka ve Phoneix olarak adlandırılan Simurg, Kaf Dağı’ndaki Bilgi Ağacı’nda yaşarmış. Bir efsaneye göre, Havva ona, Bilgi Ağacı’nın meyvesini sunmuş. Ama Simurg kabul etmemiş ve sonsuz yaşam ile ödüllendirilmiş.

Nefes kesici bir güzelliğe sahip olan bu kuşun uzun, ince bir gagası varmış. Çok güzel ve ahenkli bir sese sahip bu kuşun. kırmızı ve altından oluşan tüylerinin renklerini güneşten almış.

Bu harika doğaüstü yaratık, pek çok kültür tarafından ‘zihin ve ruh kuşu’ olarak kabul edilmiş. Yeniden dirilişi, ölümsüzlüğü ve yeni başlangıçları temsil ediyormuş. Çünkü, hayatının sonuna yaklaştığında kendini yakar, kül haline getirirmiş. Sonra tekrar küllerinden doğar ve göğe yükselirmiş.

Ve efsane başlar

Bütün kuşlar, onu kurtarıcı olarak görürlermiş. Bir gün yine başları derde girmiş, düşünmüşler ‘bizi bu beladan ancak o kurtarır’ deyip sürü halinde uzak ülkelere uçmaya başlamışlar. Yuvası Kaf Dağı’nın en tepesinde yaşayan Simurg’a ulaşmak için 7 dipsiz vadiyi aşmaları gerekiyormuş.

1- NEFS Vadisi: Cennetten bir köşeymiş bu vadi. Sonsuz bolluk ve bereketle dolu, dünyevi zevklerin sınırsızca yaşanacağı bir vadiymiş. Bu vadinin sihrine kapılan pek çok kuş açgözlülüklerine yenilmiş ve yitip gitmişler.

2- AŞK Vadisi: Kuşların bir kısmını bürüyen sis yüzünden tuhaf şekilleri ve taşları kuğu gibi görüp büyülenmişler ve kör olmuşlar.

3- CEHALET Vadisi: Hangi amaçla yola çıktıklarını hatta Simurg’u bile unutan kuşlar, etraftaki hiçbir şeyi önemsememiş ve düşünmemeye başlamış. Düşünmedikleri için unutmaya da başlamışlar. Ve bir çoğu da orada kalmış.

4- İNANÇSIZLIK Vadisi: Oraya varınca ‘Artık her şey anlamını yitirdi. Ya bizler de diğer kuşlar gibi ölürsek. Zaten Simurg’u bulacağımızdan da şüphe duyuyoruz.’ demişler. Bu kadar yolu boşuna geldiğini düşünen kuşların da bir kısmı geri dönmeye karar vermiş.

5- YALNIZLIK Vadisi: Birden milyonlarca kuşun içinde kendilerini yalnız hissetmeye başlamışlar. Kimisi tek başına avlanmaya kalkınca daha güçlü hayvanlara yem olmuş, kimisi de yönünü bulamamış. Büyük bir korku sarmış içlerini.

6- DEDİKODU Vadisi: Arkada bulunan kuşlar, Simurg’un tüylerinin yandığını söylemiş. Bunu duyan bir öndeki kuşlar, tüylerin tekrar çıkmadığını fısıldamış. Onun önündekiler de Simurg’un bu yüzden herkesten gizlendiğini fısıldamış. Derken en öndeki kuşlar, Simurg’un artık yaşamadığına kanaat getirmişler. Ve pek çok kuş bu vadiden geri dönmüş.

7- BEN Vadisi: Kuşlar, birbirinden farklı fikirler ortaya atmaya başlamış ve hiçbiri birbirine inanmamış. Ben lider olacağım diye kavgaya tutuşmuşlar. BİZ olmaktan çıkıp ‘BEN olmuşlar.

O milyonlarca kuştan geriye sadece 30 kuş kalmış. Dünyevi zevklere kanmayıp, gerçeklerden ve hedeflerinden uzaklaşmayan kuşlar, Kaf Dağın’a geldiklerinde o büyük gizemli sırrı çözmüşler:

Aslında hepsi birer Simurg’muş! (Farsça’da Si: Otuz, Murg: Kuş anlamına gelmektedir.) Yaptıkları yolculuk aslında kendi Yüksek Benlik’lerine yaptıkları içsel bir yolculukmuş. Asıl kurtarıcı kendileriymiş.

Bu zorlu yolcuktan herkes, kendi bilinç ve ruh dünyasına göre dersler çıkarabilir. Lütfen, zorluklar karşısında pes etmek yerine mücadeleyi asla bırakmayalım. Dünya nimetlerini hor kullanmaktan kaçınalım. Birlik Bilinci’nden uzaklaşmadan varolalım.

Hem birey olarak kendimize, hem de evrene yararlı katkılarda bulunacak güzellikler yaratmamız dileğiyle…

Funda Öztürk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s