OLUMLAMA NEDİR NASIL YAPILIR?

mind-tricks

‘Kelimeler hem silah hem de merhemdir. Kelimeler bir insanı hem yaralayacak hem de iyileştirebilecek güce sahiptir. Hatta doğru ve ince olabilenleri, dünyayı bile değiştirebilir.’’ – Buda

Bir olumlama, bilinçsiz zihin ve bilinçli zihin arasındaki bağlantıyı güçlendiren basit ama güçlü bir ifadedir. Olumlamalar, bilinçaltını temizlemek için pozitif düşüncelerden oluşan bir telkin tekniğidir. Arzu ettiğimiz şeylere kavuşmak istiyorsak, düşüncelerimize dikkat etmeli ve kontrol altında tutmalıyız.

Düşündüğümüz her şey rezonans alanı oluşturur. Tekrarlanan her düşüncenin yaydığı enerji ve titreşimle rezonans dalgası yoğunlaşır. Rezonans Kanunu, senin talimatlarını gerçeğe dönüştürür. Parasızlıktan mı yakınıyorsun? Merak etme, her zaman parasız kalırsın! Hayır’ı bilmez ve her şeye ‘Evet’ der. Seni yargılamaz, inançlarınla ilgilenmez. Sadece inançlarını doğru çıkarmak için çalışır. (Rezonans: Yankı, titreşim. Rezonans Kanunu: Evrendeki her şey birbirleriyle titreşim halindedir.)

Unutmayın, zihnimizde oluşturduğumuz his, duygu ve düşünce dış dünyamızda karşımıza çıkar. Olumlamalar yani afirmasyonlar, niyetlerimizi ve düşüncelerimizi tezahür ettirmemize yardımcı olur, düşüncelerimizi arındırır. Bu yüzden sözcükleri doğru bir şekilde kullanmamız gerekir.

Söylediklerinize dikkat edin, düşüncelere dönüşür…

‘Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınıza dönüşür…

Duygularınıza dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür…

Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür…

Alışkanlıklarınıza dikkat edin, değerlerinize dönüşür…

Değerlerinize dikkat edin, karakterinize dönüşür…

Karakterinize dikkat edin, kaderinize dönüşür…’

Mahatma Gandhi

Afirmasyon, pozitif düşünce kalıpları olarak tanımlanır. Olumsuz düşünceler, negatif sözcükler ve negatif eylemlerin kalıplarını kırmaya yardımcı olur. İlk zamanlar zihnimiz ve egomuz olumlu düşünce kalıplarını reddetse de, sık sık yapılan tekrarlardan sonra bilinç, bunu kabullenirken, bilinçaltımız da olumlu düşünmeyi öğrenmeye başlar. Pozitif düşünce sistemiyle dönüştürmek istediğiniz sorunları bilinçaltınızı yeniden proglamlayarak temizleyebilirsiniz.

Bilinçaltınızın programını değiştirin!

Yaşadıklarımız zihin süzgecinden geçer ve olumsuz veya olumlu diye ayrıştırılır. Bilinçaltına yerleştirilen olumlu duygu ve düşünceler eski düşüncelerimizin yerini alır ve alternatif olumlu düşünceleri yaratır. Bu yüzden daha önce yaşadığımız bir olaya verdiğimiz tepki bugünküyle aynı olmaz.

Neden olumlama yapmalıyız?

– Olumlamalar ile beynimizin düşünce dinamiğini artırmak için;

– Kötü alışkanlıkları ve bağımlılıklarımızı terk etmek istediğimizde;

– Motivasyonumuzu artırmak istediğimizde,

– Eski inanç sistemimizden kurtulmak için,

– Arzu ettiğimiz her ne varsa gerçekleşmesine katkıda bulunmak için olumlamaları sık sık tekrar etmeliyiz.

Kullanma yöntemi;

– Önce işe olumsuz düşünce kalıplarınızdan başlayın. Ve bir kağıda yazın. ‘Hiç doğru adamla karşılaşmadım’

– Şimdi yazdığınız olumsuz düşüncelerin karşısına pozitif olumlamaları koyun. ‘Ben mükemmel eşimi karşılamaya hazırım’

– Kendinizi negatif (eski) düşünce ya da inanç içinde yakalarsanız, kendinizi durdurun ve o eski düşünceyi yeni olumlu haliyle ifade edin.

– İlk üç basamağı yaptıktan sonra sizin için ‘sihir’ başlıyor demektir. Zihniniz artık olumlu düşünce ve inanç sisteminizi gerçekleştirecek kıvama geldi. Olumlu düşüncelerinizi yazarken mucize gerçekleşmeye başlar. Olumlamanızı önce okursunuz. Okuduğunuzu sesli olarak söylersiniz. Söylediğinizi işitirsiniz. İşitme başladığında buna inanmaya başlarsınız. İnandığınızda ise değişimler başlar.

Nasıl yapmalıyız?

– Cümleleriniz ‘Ben’ ile başlamalıdır.

– Olumlamalarda gerektiği yerlerde isminiz söyleyin. ‘Ben Ayşe, her zaman bolluk-bereket içindeyim.’

– Cümlelerinizde hiç bir şekilde olumsuz ifade kullanmayın. ‘Ben artık korkmayacağım’ yerine ‘Ben güvendeyim.’

– Bilinçaltınızın kolay algılayabilmesi için mümkünse kısa ve öz cümleler kurun. ‘Ben İlahi Kaynak tarafından korunurum.’

– Gerçekleşmesini istediğiniz şeyi açık ve net olarak ifade edin.

– Yanlış bir ifade kullandığınızda 3 kere ‘İPTAL ETTİM’ cümlesini tekrar edin.

– Geçmiş zaman kipini asla kullanmayın. Şimdiki ve geniş zaman kipini kullanın.

– Niyetinizi yüksek sesle ifade edin.

– Sabah ve akşamları aynı saatlerde yapmaya özen gösterin.

– Yeni bilgilerin kodlanması için en az 1 ay süreyle yapmalısınız.

– Olumlamalar zamana bağlıdır, problemlerimiz ve inançlarımız ne kadar eskiye dayanıyorsa gerçeğe dönüşmesi de o kadar uzun sürede olacaktır. Bunun için olumlu düşünme hayat tarzımız olmalı ve işe yarayacağına kesinlikle inanmalısınız. Olumlamalarınız gerçekleştiğinde ise bırakmamalı ve devam ettirmelisiniz.

– Olumlamalarınızı söylerken yaratıcı imgeleme de yapmalısınız.

Yaratıcı imgeleme;

Yaratıcı imgeleme ya da imajine etmek, arzularımızın gerçekleşmesini hızlandıran harika bir yoldur. Ne demişler ‘Bir resim bin kelimeye bedeldir.’ Bilinçaltı, sözcüklerin yanı sıra görsellerden de etkilenir. İmgeleme ve sesli olumlamalar birleştiğinde etkisi iki kat artar.

Başarılı oyuncu Jim Carey, daha çok gençken hayatını stand-up yaparak kazanıyordu. Ancak en büyük hayali ünlü ve zengin olmaktı. Zira babasının nakit sorununu çözmek zorundaydı. Bir gün kendine üzerinde 10 milyon dolarlık bir çek yazar ve cebine koyar. Her gün ona bir kaç kez bakar ve 10 milyon dolara sahip olduğunu gözünde canlandırır. Tenha yerlere gidip ‘Ben yılda 10 milyon dolar kazanıyorum’ diye haykırır. Sonuç: ‘Salak ile Avanak’ filmiyle hayaline kavuşuyor ve yılda 10 milyon dolardan daha fazlasını kazanıyor. Ve notu hala cebinde taşıdığnı belirtiyor.

Yeni bir ev mi istiyorsunuz?

İsterseniz beğendiniz bir ev resmini kesip duvarınıza asın. Ve şu an o evde yaşadığınızı düşünerek rutin eylemlerinize devam edin. Ya da arzuladığınız evi hayalinizde inşa edin. Evinizi zevkinize göre döşeyin, balkonunuzu süsleyin, banyonuzu rengarenk mumlarla doldurun. Kısaca en küçük ayrıntıyı dahi zihninizde canlandırın. Ve her gün ‘Ben bu güzel evimde yaşıyorum ve çok mutluyum’ olumlamasını yapın.

Güle güle oturun… Sevgilerimle…

Funda Öztürk

OLUMLAMA NEDİR NASIL YAPILIR?” için bir yanıt

  1. Anonim 24 Mayıs 2019 / 22:14

    Harika bir paylasim.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s