ÇAKRA NEDİR?…

Fiziksel bedenimizde hayati enerji akışımızı sağlayan ve bu enerjiyi tüm vücudumuza dağıtan enerji noktalarına Çakra diyoruz. Sanskritçe kökenli bir kelimedir. Tekerlek ya da dönüş demektir, ruhani olarak enerji girdapları anlamına gelir. Bedenimizde saat yönünde tıpkı bir tekerlek gibi dönerler ve saÇAKRA-1ğlıklı olduğumuzda lotus çiçeği gibi açarlar.

Çakralar vücudumuzda bulunan metafiziksel veya biyofiziksel enerjinin bağlantı noktasıdırlar. Bedenimizde bir çok çakra bulunur. Avuç içlerinde, tabanlarda, diz kapaklarında, dirseklerde… 7 ana çakra merkezi ise vücudumuzda omurga boyunca sıralanır. Herbir çakranın kendine özgü karakteri vardır.

Çakralar; bilinç düzeyi, vücut fonksiyonları, renkler, elementler, sesler, taşlar ve daha fazlası ile bağlantılıdır. Çakralar, vücutta büyük sinir merkezlerine karşılık gelir. Hint felsefesine göre, insanın kafasının tepesinde pozitif bir akım varken, omurga kemiğinin alt boğumunda, kuyruksokumunda, negatif bir akım bulunur. Bu iki “kutup”arasında dolaşan elektrik gücü “YAŞAM” dır. Prana olarak adlandırılan bu görünmez enerji bize, canlı, sağlıklı ve diri tutan önemli yaşam gücünü verir. Çakralar fiziksel değildir. Onların bilinç yönleri vardır. Bilinç ve beden arasındaki ilişkiyi anlamak için bir bilinç haritası gibi bedenimizi görmemizi ve anlamamızı sağlarlar.

BEDENİMİZ BİZİM TAPINAĞIMIZDIR!

Bedenimizde 7 ana çakra var ve herbiri hayatımızın bir yönünü etkiler. Alt 3 çakra (Kök, Sakral ve Solar Plexus) toprak ana ve sezgi tarafından yönetilir. Üst 3 çakramız (Kalp, Boğaz ve Üçüncü göz ) bizim ruhani tarafımızdır. 7. çakra ise (Tepe veya Taç çakra) bizi İlahi olana bağlar.

ÇAKRALAR TIKANDIĞINDA NE OLUR?

Eğer empatik ve psişik isek, çevremizdeki insanların duygularını, sorunlarını ve korkularını bir mıknatıs gibi kendimize çekeriz. Çocukluk travmaları, sınırlı inanç sistemi, kötü alışkanlıklar, fiziksel ve duygusal yaralanmalar çakraların tıkanmasına neden olur. Hatta dikkat eksikliği bile çakranın dengesiz çalışmasına sebebiyet verir. Ruhsal ve fiziksel olarak negatif enerji ürettiğimizde; enerji akışındaki denge bozulur ve çakralarımız ya çok hızlı ya da çok yavaş dönmeye başlar. Çakralardan biri dengede olmadığında önce ruhsal yönden etkileniriz ve bu sorunu çözemediğimizde de fiziksel tehlikelere maruz kalırız.

Unutmayın! Her bir çakra ruhumuzda ve bedenimizdeki organlarla ilgilidir. Mesela Kök çakramız sağlıksız çalıştığında; ruhsal olarak kendimizi güvende hissedemeyiz. Korkularımız bizi esir alır, karşılaştığımız zorluklarla başedemeyiz. Toprak Ana ile bağlarımız gevşer. Öfke patlamaları yaşarız. Fiziksel bedenimizde; ayaklarımız, bacaklarımız, kemiklerimiz, omurga ve sinir sistemimiz tehlike çanları çalmaya başlar. Bütün bunları 7 ana çakra ve özelliklerinde ayrıntılı olarak anlatacağız.

EYVAH ÇAKRAM TIKANDI!

Panik yok. Çakralarımızı nasıl dengede tutacağımızı ve temizleyeceğimizi de öğreneceğiz. Çakraları temizlemenin en etkili yolu bağışlamaktır. İşe affetmekten başlayacağız. Bastırdığımız ve sıkı sıkıya tutunduğumuz olumsuz duygular ne işe yarar ki kendimize zarar vermekten başka… Ancak inanç ve sevgi ile bu sıkışmış enerjiyi serbest bırakabliriz. Bunu da unlife_force_energyutmayın! Temizliğe önce düşüncelerimizden başlıyoruz. Her gün her bir çakraya denk gelen sorunlarla ilgili olumlamaları tekrar edeceğiz. Olumlamalar gündelik hayatımızın bir parçası olacak.

* Çakra dengeleme ve şifalandırma meditasyonu

* Reiki ile şifalanma

* Renk terapisi

* Yoga

* Bilinçli nefes alma

* Aromaterapi… Bütün bu çalışmalarla sağlıklı, uzun, huzurlu ve dingin bir yaşamı hayatımıza çekebiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s