Dr. Mikao Usui

Mikao Usui, 1865-1926 yılları arasında yaşamış bir şifacıdır. Çocukluğu Kurama Dağı’nın yakınında bulunan Tendai Tapınağı’nda geçer ve çeşitli eğitimler alır. Usui, çok fazla şeye ilgi duyuyor ve tüm gününü dünyanın kutsal yazıtlarının bulunduğu Kyoto^da büyük üniversite kütüphanesinde geçiriyordu. Uzun yıllar boyunca 2500 yıllık kutsal sanskrit metinlerini inceledi ve ipuçlarını kullanarak yüzyıllardır unutulan Reiki’yle tanıştı. Yaşamın amacı ile ilgili araştırmalar yaptı, pek çok spritüel insanlarla iletişim kurdu. 1922’de Zen Budizmi eğitimi aldı.

Hayatı sorgulamaya kendini adayan Usui, bir gün yaşam amacının ne olduğu ile ilgili bilgi almak için bir Zen üstadına gider. Üstat: ‘Bunu bilmek istiyorsan öl!’ der. Usui, bu yanıt karşısında ümitsizliğe kapılır ve ‘Hayatm bitti’ diye düşünür ve Kurama Dağı^na gider. Kurama Dağı, Japonya’nın eski başkenti Kyoto’nun yakınındaki bir dağdır ve ‘Japonya’nın Spritüel Kalbi’ olarak değer görür. Burada ölünceye kadar otuç tutmaya karar verir.

Reiki sisteminin temelini oluşturan enerji, Mikao Usui‘ye Kurama Dağı’nda çuht1ekildiği inzivada gelir. 21. günde aniden başının üstünde Reiki’yi hisseder ve gerçeği kavrar. O anda Ryoho adı verilen şifa metodunu almıştır. Aydınlanma gerçekleşmiştir. Köyüne geri döner ve bu şifayı önce kendinde sonra ailesinde dener. Sonuçlar inanılmazdır. Zamanla Reiki teknikler
ini geliştir ve kendi yöntemlerini de ekleyerek ‘Usui Shiki Ryoho‘ adlı bir sistem kurar. Usui, Tokyo’da bir şifa kliniği açar. 1923’te Tokyo’da Kanto depremi yaşanır ve Usui, depremde zarar gören insanlara şifa verir. Klinikte yardımcı olarak çalışan Chujiro Hayashi fizik profesörüdür, Usui’den Reiki eğitimi alır ve Usui’nin ölümünden sonra da kliniği devam ettirir. 1935’te klinikte tedavi gören Hawai asıllı Amerikan vatandaşı Mrs. Hawayo Takata, Reiki’den etkilenir ve 1 yıl sonra Hayashi’den 1. derece inisiyasyonu alır. Bir süre Hayashi ile çalışan Takata, 1 yıl sonra da 2. seviyeye geçerek Hawai’ye döner ve Reiki çalışmalarına başlar.

1938’de de Hayashi Hawai’ye gider, Takata’yı Reiki Master seviyesine ulaştırır ve Reiki sistemini sürdürecek kişi olarak Takata’yı ilan eder. Takata, Reiki’yi batıya götürür ve 1970’li yıllarda 22 kişiyi öğretmen olarak yetiştirir. 1980 yılında vefat eder.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s