KÖK ÇAKRA (Mulahadra)

Cinsel organımız ve anüs arasında bulunan Kök Çakra, fiziksel dünyayı simgeler. Ölüm ve Hayatın Kapısı olarak bilinir. 1 ila 8 yaşları arasında geliştiği için ilk çakramızdır. Kişilik gelişimimizin temelini oluşturur. Burası canlı kalmanın ve evrenin bereketinden pay alma kabiliyetinin merkezidir. Aile bağlarımız, hayattKOK.jpga kalma içgüdümüz, güven duygumuz, bir yere ait olma arzusu bu çakrayla ilgilidir. Hayatta kalabilmemiz ve devam ettirebilmemiz için bize gerekli enerjiyi Kök Çakra sağlar. Mulahadra çakra 4 temelden oluşur: Zihin -Akıl – Bilinç – Ego. Yaşamdan ölüme kadar edindiğimiz tüm anılar burada saklanır. Yani bu çakra bilinçaltı depomuzdur. Bu nedenle, Karmik Kanunu’na göre gelecekteki kaderimizin seyrini içerir. Korkuyu barındırır. Korkumuz arttıkça kendimizi tehdit altında hisseder ve panikleriz. İnsanoğlunun varlığından bu yana, hayatta kalma içgüdümüzün kaynağı olan kaçma, saldırma gibi dürtüleri tetikleyen adrenalinin salgılandığı bezler de kök çakrayla bağlantılıdır.

Bu çakra aynı zamanda geçmiş hayatlarımızın da kilitlerini açarak bize gizli kalmış yetekneklerimizi ve bilgeliğimizi geri kazandırır. Etkilediği organların başında böbrekler ve böbreküstü bezleri gelir. Omurga, kemikler, ayaklar, dizler, üreme organları ve kalın bağırsakta bu çakrayla ilgilidir.

Sağlıklı kök çakraya sahipsek; Kendimizi güvende hissederiz. Hayata sıkı sıkı bağlanır ve yaşamaktan zevk alırız. Enerjimiz tavan yapar. Doğum ve ölüm realitesini kolayca kabulleniriz.

Kök çakra sağlıksız olduğunda ne olur? Fiziksel düzeyde aşırı kilo veya aşırı zayıflığa, kansızlığa ve kemik erimesine sebep olur. Jinekolojik rahatsızlıklar, aşırı duygusal yüklenmeden dolayı omuz, sırt, ayak ve bacaklarımızda şiddetli ağrılar çekeriz. Ruhsal düzeyde ise kaybetme duygusu, saplantılar, ankisiyete bozuklukları ve yüksek dozda endişeler kabusumuz olur. Kendi içimize yönelir dış dünyaya kapımızı kapatırız ve fiziksel dünyada varolma arzumuzu kaybederiz.

Rengi: Kırmızı
Yeri: Omurganın kökü
Taşı: Kedi gözü, yakut, kırmızı mercan, akik, hematit ve kantaşı
Mantrası: LANG
Notası: Do
Etkilediği Burç: Oğlak
Etkin gezegeni ve elementi: Satürn ve Toprak

Dengelemek için; Toprakta çıplak ayakla yürüyün. Balkonunuzda çiçekleriniz olsun. Bahçeniz varsa organik sebzeler dikin. Bir avuç toprak da olsa yeter ki ona dokunun.

İlkesi; KABULLENMEKTİR! Kabullenme, bizi rahatsız eden duygular, düşünceler va yaşanmışlıklarla başa çıkabilmemizin en etkili yoludur. Bunu yaparken düşünce ve duygularımızı bastırmak, bilinçaltına gömmek yerine olumlu bir yaklaşım sergileyerek sorunlarımızı çözmeliyiz. Bu durum sırtımızdaki yükü hafifletecektir. Kabullenme, kendimize ve çevremize anlayışlı, hassas, nazik ve merhametli olmamız anlamına gelir. Kabullenmenin zıddı Yargılamaktır. Yargılamaya geçmeden önce bir süre sakin kalmalı ve empatimizi devreye sokmalıyız. Sempati duymamıza gerek yok. Empati ve sempati genellikle karıştırılan bir eylemdir. Empati ‘nasıl hissttiğini biliyorum’, sempati ise ‘senin gibi hissediyorum’ der.

Birileriyle tartışmaya, kavga etmeye, çatışmaya hatta fiziksel şiddete başvurmadan önce kendimizi şu soruları soralım. Bu kişinin hayatında 1 anlık dahi olsa ne geldi de bu denli öfkeli? Kimbilir nasıl bir travma yaşadı? Çocukluğundan şu yaşına kadar aldığı yaralar belki de çok derin…. Kimbilir… Biz bunu bilemeyiz…Kabullenme sadece insanlarla ilişkili değildir. Hastalıkları da kabullenmemiz gerekir. Yoksa tedavi sürecini uzatmış oluruz. Kabullenmenin evreleri vardır: Önce şok oluruz. İnkar etmeye başlarız. Öfke evresi başlar. Pazarlık yapmaya başlarız. Depresyona girer ve nihayet Kabullenme gerçekleşir. Önemli olan girdiğimiz psikolojik savaşı en az hasarla atlatmaktır. Tıpkı aşk acısı gibi. Kabullenme olgusunu tek başımıza yönetemiyorsak uzman kişilerden mutlaka terapi alalım. Çünkü Kabullenme, yaşamımızın huzuru ve dinginliği için önemlidir. Tibet’in ruhani lideri Dalai Lama’nın sözleriyle konuyu noktalayalım.

– Kendinize saygı gösterin, başkalarına saygı gösterin, tüm hareketleriniz için sorumluluk alın.

– Küçük bir anlaşmazlığın büyük bir arkadaşlığı incitmesine izin vermeyin.

– Sessizliğin bazen en iyi cevap olduğunu hatırlayın.

– Hepimizin aradığı mutluluk ve sükuneti, ancak birbirimize anlayış ve şefkat göstererek bulabiliriz.

– Diğer insanların fikrini sevecenlikle değiştirebiliriz, öfkeyle değil.

– Maneviyatımızın özü, diğer insanlara karşı tutumumuzun altında yatar.

Olumlaması:

Ben, köklerimle doğa anaya bağlıyım.

Ben, her koşulda güvendeyim.

Benim değerlerim, gerçeklik ve adalettir.

Ben, kendi ayaklarım üzerinde duruyorum.

Ben, her türlü olasılıklara açığım.

Beni büyüten ve dönüşümüme yardım eden sorunlar için minnetarım.

Ben, yaşamayı seçiyorum ve hayatı seviyorum.

 

 

KÖK ÇAKRA (Mulahadra)’ için 2 yanıt

 1. merve 3 Nisan 2017 / 14:34

  Olumlamalari duzenli yaptigimizda donusebilirmiyiz o sorunlardan arinabilirmiyiz ?

  Beğen

  • enerjicemberi 4 Nisan 2017 / 17:32

   Merhabalar, tek başına %100 faydalı olmayacaktır. Çünkü; daha önceki yaşamlarımızdan getirdiğimiz olumsuzluklar ve bu yaşamımızın tortuları sadece olumlama yaparak temizlenemez. Bilinçaltı dediğimiz çook derin bir kayıt arşivimiz var. Bilinçaltı ve karma temizliği de yapmak gerekir. Ancak tek başına yeterli olmasa da elbette size önemli katkılar yapacaktır. Bir kere artık pozitif düşünmeyi öğreniyoruz olumlamalarla. Olumsuz bir düşünceyi veya sözü anında tersine çevirme yetisine sahip olabiliyoruz. Düşünceler yaşamımızı şekillendirdiğine göre olumlamalar ile kendi yaşamımızı pozitif yönde tasarlayabiliriz. Olumlamaları sık sık yapın, bunu alışkanlık haline getirin. Çakra dengelemesi ve şifalanması çalışmasıyla birlikte olumlamaları yapmanızı tavsiye ediyorum. Sitemizde bulunan çakra dengeleme ve şifalanması çalışmasını bu linkten okuyabilirsiniz. http://bit.ly/2d5LyCI…. Sevgilerimle Merve Hanım

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s