İçeriğe geç

KUNDALINI REIKI

KUNDALINI REIKI VE UYANIŞ…

Kendini keşfetme, iç-uyanış ve ruhsal yolculuğa çıkmak isteyenler için oldukça faydalı bir metoddur. Kundalini Sanskritçe’dir ve ‘Kunda’ kelimesinden türemiştir.

Kunda ‘yanma ‘anlamına gelir. ÇAKRAFOTO-2.jpgVücudun enerji kanallarını güçlendirerek, sadece niyet ile, kendinize ve başkalarına şifa enerjisini kanalize etmek mümkündür. Kundalini Reiki ‘nin temeli, bedenindeki şifa kanallarının ve çakraların açılması, kendine ve başkalarına şifa vermeye dayanır. Kök çakra, kundalini enerjisi için bir giriş görevi görür. Kundalini enerji kundalini ateşi olarak da adlandırılır. Evrende vücut bulduğumuz andan itibaren varolur, kök çakrada statik bir halde uyuyan ve içimizdeki hayat ağacını besleyen Kundalini, bir yılan gibi kıvrılmış halde bulunur. Bu yüzden ‘Yılan Gücü’ de denmektedir. Yılan güç ve bilgeliğin sembolüdür. Kundalini de bilgelik gücünün kendisidir. Herşey ikilik prensibine dayanır. Bu prensipler Statik ve Dinamik unsurlardır. Her daim hareket eden bir enerji ve onu destekleyen statik bir temel vardır. Vücudumuzda bulunan dinamik enerjiler hareket halindedir. Bu sayede bedenimiz aktif hale gelir, zihin ve duygularımız da bu enerji sayesinde hareket eden dalgalar gibidir.

Kundalini ise statik ve pasif durumdadır. Omurgamızda kuyruk sokumundan başlayıp tepe çekreya kadar uzanan bir kanal bulunur. Bu kanalda 7 ana çakra enerji merkezi vardır. Kundalini ateşi yakıldığında yılanın kuyruk sokumunda başlayan yolculuğu tepe çakradan çıkmasıyla son bulur.

Kundalini Reiki, Danimarkalı meditasyon masterı Mr. Ole Gabrielsen ve Master Kuthumi‘nin yaptığı çalışmalarla doğmuş ve dünyaya tanıtılmıştır. Onlar, taç çakra ve sevgiyle Bilgelik ve Anlayış Tapınağı’na bağlanarak, kibiri aştılar. Bu sistemle evrensel barış ve ışığa ulaşmamız için bizlere bu hediyeyi vermişlerdir.

Kundalini’nin uyanışı sayesinde;  Kundalini uyandığında kişi artık tanrının gücünün kanalı olur, çakralarımızdaki tıkanıklıklar temizlenir, blokajlar açılır. Böylece en üst bilinç seviyesine ulaşılır. Kundalini enerjisi evrene serbest bırakıldığında, evrenin sınırsız bilgisine ulaşır ve koşulsuz sevginin anlamını kavrarız. Bilinç düzeyinde aydınlanma yaşarız. Farkındalık düzeyimiz artar, mutluluğun kapılarını açarız. Kundalini, spritüel tekamülümüz için çok önemlidir.

Kundalini’nin uyanmasına hazır değilsek;  Deride kızarılıklar, baş dönmesi, kusma, güçlü sırt ağrıları, bacaklarda istemsiz hareketler olabilir. Ruhsal gelişimini tamamlamamış kişiler psikolojik sorunlarla karşılaşabilir. Beden dışı varlıkları da görmemiz kaçınılmaz olur. Ruhsal, duygusal ve zihin dünyamızda yaşananları kavrayamayabilir ve korku içine girebiliriz. Tıbbi alanda ise; merkezi ve otonomik sinir sistemi bozukluığu, kardiyovasküler sistem bozukluğu ve hastalıkları, metabolik bozukluklar ve psikotik bozukluklar görülür. Bu yüzden Kundalini ciddiye alınmalı ve uzman kişiiler tarafından uyandırılmalıdır.

YILAN-2.jpgKundalini ve yılan sembolü:  Hinduizm’de yılan Shakti’dir, doğadır, kozmik güçtür, kaostur, şekilsiz olandır, tezahür etmemiş olandır, Kobra bir Vishnu dağıdır ve bu haliyle bilginin, bilgeliğin ve ebediyetin sembolüdür. Bu yılan Kuyruğunu Isıran Yılandır, bu mitsel varlığın yarısı karanlık, yarısı aydınlıktır ki bu da, yılanın döngüsünün her iki yönünü de yansıttığını net olarak açıklamaktadır; yani aktif ve pasif, olumlu ve olumsuz, ying-yang, yapıcı ve yıkıcı gibi. Kundalini, sembolik olarak halka şeklinde kıvrılmış bir yılan olarak temsil edilmektedir. Ruhsallığa yöneltilmiş çalışmaların sonucu olarak, örneğin Hatha Yoga gibi; yılan kıvrımlarını çözer ve bedenin çeşitli pleksuslarına denk gelen çarklara doğru uzanır; ta ki alın bölgesindeki Şiva’nın üçüncü gözüne denk gelen noktaya kadar. İşte o zaman, Hindu inancına göre insan ebediyet hissini yeniden kazanır. Buradaki sembolizm, cinsel organın yönettiği bir alandan düşünce bölgesine kadar yükselen bir güce işaret eder . Shakti serin bir ateştir, shakti havadır ama negatif bir şeyle karşılaştığında onu yakar ve sıcaklık olarak hissedilir. Buna rağmen, bizi sevecenlikle saran, koruyan anaç bir dişil güçtür.

Kundalini eğitimleri: Kundalini’ye uyumlanabilmek için Usui Reiki 1. aşamayı almamız gerekir. Kundalini Reiki -1 inisinasyonu ile bu enerjiye kanalize olabilmemiz için enerji kanalları ve çakralar açılır. Taç, Kalp ve El çakraları güçlendirilir. Kundalini 2 inisinasyonuna hazırlar.

Kundalini Reiki-2. Seviye 1. seviyeye uyumlanmadan 2 gün sonra alınır. Uyumlanma sonrasında, tüm enerji kanalları kuvvetlendirilir. Kundalini uyandırılır ve Kundalini ateşi yakılmış olur. Ve bizi 3. seviyeye hazırlar.

Kundalini -3^te ise Master seviyesine yükseliriz. Kundalini ateşi Taç çakraya kadar yükselir. 2. uyumlanmadan 5 gün sonra alınır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir