İçeriğe geç

TAÇ ÇAKRA (Sahasrara)

İlahi olanla aramızda köprü görevini üstlenen bu çakra ‘Bin yapraklı Lotus çiçeği’ ile anılır. Başımızın tepesinde ortada yer alır. Tüm çakraların baş tacıdır. Evrendeki her şeyi yaratan İlahi enerjiye ulaşmanın noktasıdır. Aydınlanmaya, farkındalığa giden yolda
kök çakradan yukarıya doğru bizTACe tek tek yardım eden çakralar birliğe, Taç çakra ile varırlar. Eşsiz frekansı kozmik evrenle içiçedir. İnsan bilincinin son kilometre taşıdır. Ruhsal odaklanmanın merkezidir. Deliğindiğinde derin vecd hali ( samadhi) yaşanır. Kutsal enerji burada sonsuz ve ebedidir. Sahasrara yüce varlığın makamına ulaşma çakrasıdır. 
Beyin, beyin zarı, kafatası, epifiz bezi ve sinir sitemi etkilediği organlardır.

Dengede ise;   Bir kez olsun birini hiç koşulsuz sevdiniz mi? Ya da hiç mucize yaşadınız mı? Peki yaşamak ister misiniz? O halde meditasyon, dua ve hergün inzivaya çekilerek kendi özümüzle bir olup manevi bağlantıya geçelim ve Sahasrara’nın özüne ulaşalım. Böylece rusal farkındalığımız üst seviyeye çıkar ve koşulsuz aşkı yaşamaya başlarız. Şifada olduğunda İkinci kez doğumumuzu yaşarız. Bu çakra dengede olduğunda büyüleyici ve karizmatik olmamız içten bile değil! Yaşama büyük bir aşkla bağlanırız. Rüyalarımız son derece güçlüdür. Manevi özümüzün farkına varırız.

Dengede değil ise;  Nörolojik bozukluklar, troid ve epifiz bezinde sorunlar, alzheimer, şizofren, sinir sisteminin çökmesi, kronik yorgunluk, ışığa ve ses karşı aşırı duyarlılık, kas ve iskelet sistemi hastalıkları görülür. Ruhsal düzeyde, kimlik sorunu yaşayabiliriz. Kendimizi dünyadan kopuk hisseder, her şeye ve herkese şüpheyle bakarız. Hayat bizim için anlamsızlaşır ve bu da zihinsel hastalıklara neden olur. Koordinasyon güçlüğü ve sakarlıklar başlar, dengemiz bozulur. Aşırı çalıştığında Tanrı kompleksi yaşar ve kendimizi başkalarından üstün görmeye başlarız. Zihnimiz sürekli kaos içindedir ve manik depresiften kurtulamayız.

Rengi: Beyaz, altın, koyu mor
Yeri: Başın tepesinde
Taşı: Elmas, kuvars, ametist, opal
Mantrası: OGUM SATYAM OM
Notası: Si
Etkilediği Burç: Oğlak, Kova, Balık

Etkin gezegeni ve Elementi: Uranüs. Kozmik enerji

Dengelemek için:  Başınızın üstünden akan parlak beyaz veya mor ışığı gözünüzde canlandırın. Işığın tüm bedeninize yayıldığını hissedin, bir süre meditasyonda kalın. Dua etmek de çok önemlidir. Doğada yetişen organik besinler taç çakrayı arındırır. Hafif bir detoks uygulayın ve bol su için.

İlkesi: YÜKSELİŞ!   Evrensel enerji bize Taç çakradan gelir. Bu çakra bebeklerin bıngıldak bölgesindedir. Biz dünyaya geldiğimizde henüz bebekken oluşan bıngıldağımız, 9 ila 24 ayları arasında açık kalır. Yani bizler daha bebek iken İlahi birliğin farkındalığına yüzde yüz sahipken, zamanla çeşitli faktörler yüzünden farkındalıktan ayrılık bilincine döneriz. Manevi dünyanın kapısınını araladığımızda, orada saf bilincimizle (kendinin bilinci) karşılaşırız. Bilinç çırılçıplaktır orada. ‘Ben’ yoktur, ‘Biz’ vardır. Gerçek Aşk’a kavuştuğumuz yerdir, cennettir, irem bağıdır

Alman filozof G. Wilhem Friedrich Hegel ne güzel söylemiş; ‘Tanrı, insan ve madde diye ayırım yapmak anlamsızdır. Evrensel cevher, saf bilinç olan ruhtur. Düşünce basamaklarını kat’eden insan, sonunda kendisine döner. Gerçek ruhun kendisi olduğunu keşfeder. Aslında insan tanrı, Tanrı da insandır’,

Saf bilinç esnasında üç his oluşur. 1- Uzay-zamanın veya beden hissinin yokluğu, 2- Huzur, 3- Sonsuzluk. İlahi farkındalığa eriştiğimizde, mucizeler yağar üstümüze. Manevi enerji ve manevi huzur kucaklar bizi. İlham akar bilincimize. Fiziksel dünyanın maskesi düşer ve Aydınlanmaya giden yolda O’na kavuşuruz. O, İlahi aşktır. O, bizi yaratandır, besleyip büyütendir.

O, RÜYADAN UYANMAKTIR!   Günaydın…

Olumlaması:

Ben, yaşama güveniyorum.

Ben, İlahi Varlık’la bütünleşiyorum.

Her zaman İlahi Işık tarafından korunurum.

Ben, evrenle Bir’im.

Ben ruhumu beslerim.

Ben, Şu An’da yaşıyorum.

Ben Aşk’ım.

Ben, parlayan bir ışığım.

Ben, dünya, ay, güneş ve yıldızlar ile varolurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir