İçeriğe geç

BOĞAZ ÇAKRASI (Vishuddi)

Fiziksel ve ruhsal arınma merkezidir. Konuşma ve yazma yeteneğimizi geliştirir. İletişim, kişinin kendi ihtiyaçları için sorumluluk almayı öğrenme, itiraf, kendini tanıma ve ifade etmeyi sağlar. Yirmi sekiz ve otuzbeş yaşları arasında gelişir. Otuzlu yaşlar kariyerimize odaklandığmız yaşlardır. Bu çakra, hayatımızdaki başarıları ya da başarısızlıkları belirler. Boğazımızın üstünde köprücük kemiği ile gırtlak arasında yer alır. Boğaz, tiroid bezi, ses telleri, bBOĞAZ.jpgoyun, ağız, diş ve diş etleri ve yemek borusu ilgili olduğu organlardır.

Boğaz çakra dengede ise;  Kendimizi pozitif yönde ifade edebilir, yapıcı tavırlar sergileriz. Hayattan ne istediğimizi biliriz. Soru sormaktan çekinmez, kuvvetli iletişimler kurarız. Boğaz çakrasının uyumlu çalıştığı durumlarda; ses sanatçısı, konuşmacı, spiker, halkla ilişkiler, pazarlama ve reklamcılığa yatkınlık sağlarız.

Dengede değilse;  Ağız ve diş problemleri, larenjit, tiroid bozuklukları, boyun tutulması, işitme sorunları, sinüs enfeksiyonları, işitme ve kulak sorunları, astım krizleri, ileri safhada gırtlak kanseri kaçınılmaz olur. Duygusal düzeyde, utangaçlık, toplum önünde konuşamama, yaratıcılığın tıkanması, çekingenlik, kendini ifade edememe gibi belirtiler ortaya çıkar.

Rengi: Mavi
Yeri: Boğaz bölgesi
Taşı: Lapis, turkuaz, aqua marin ve lazuli
Mantrası: HANG
Notası: Sol
Etkilediği Burç: İkizler, Başak

Etkin gezegeni ve elementi: Merkür ve Eter

Dengelemek için: Gökyüzünün dinginliğinden yararlanın. Bol meyve tüketin. Mavi bir mum yakın ve ne kadar huzurlu olduğunuzu imgeleyin.

İlkesi: DÜRÜSTLÜK! Dürüst olabilmek, fedakarlık gerektirir. Yalan söylememek, doğruluktan ayrılmamak, sözünde durmak gibi. Çoğu zaman dürüst olabilmek ve dürüst kalabilmek için mücadele ederiz kendimizle. En zoru da kendimize dürüst olabilmektir. (Başkalarını kandırmak hayal gücümüze kalmıştır zira). Dürüst olamadığımızda vicdanımız da rahat değildir. Suçluluk duygusu yer bitirir bizi. Dürüstlük, sahtekarlık ve hilekarlıkla zıt anlamdadır. Sahtekarlıkta menfaatlerimiz ön plana çıkar. Kişilik zaaflarımız vardır, bencil ve saygı duymaktan öte bir davranış sergileriz. Ne demişler: ‘Bugün aldatan yarın aldanır’. Kimi zaman yalanlara başvururuz. (Pembe yalanlar konumuz dışında:)) Olımsuz sonuçlarla karşılaşmaktan duyulan korku baskın çıkar çoğu kez. Oysa dürüst olduğumuzda manevi zenginliğimiz artar. İtibar ve saygı görürüz. Kendimizi doğru ifade edebilmemiz sosyal ve iş ilişkilerimizi güçlendirir. Boğaz çakramızın tıkalı olmasının en önemli nedenlerinden biri de kendimizi ifade edememektir. İnsanlara gerektiği yerde ‘Hayır’ demekten bile çekinir, utanırız. İfade etme, karşımızdaki kişilere ne isteyip istemediğimizi açık ve net bir şekilde söylemektir. Özellikle sevdiklerimize ve yakın ilişkide olduğumuz kişilere kendileri ve düşünceleri hakkında duygularımızı doğru bir şekide ifade edemeyiz. Sonuçta incinebilirler, sert tepkileri olabilir ve iletişimimiz kopma noktasına gelebilir.

Bu yüzden kelimelerimizi pozitif yaklaşımla seçmeli ve ses tonumuzu ayarlamalıyız. ‘Seni seviyor ve düşüncelerine değer veriyorum ama senin gibi düşünmüyorum. Çünkü………….’

Kendimizi yeterli düzeyde ifade edebilme gücümüz sosyal, duygusal ve iş ilişkilerimizin seyrini belirler. Düşüncelerimizi, inançlarımızı, ihtiyaçlarımızı açık ve net bir şekilde ifade edebildiğimizde kendimizi özgür hisseder, her alanda iletişimimiz ve ilşkilerimiz güçlenir. Kendini ifade edebilme ihtiyacı toplum ve kişiler tarafından onaylanma içgüdüsüyle ilgilidir. Hepimiz evrende veya küçük bir ofiste çalışıyor dahi olsak bir mizyonumuz olduğunu göstermek ve değerli olduğumuzu hissetmek isteriz.

Olumlaması:

Ben, öğreniyorum.

Ben büyüyorum.

Ben, ruh gücüyle doluyum.

Benim sözlerimden yayılan enerji gerçektir ve güçlüdür.

Ben, İlahi Güç tarafından kucaklanıyorum.

Ben, ietişimlerimde açık, net ve dürüstüm.

Ben, yaratıcılığımla ruhumu beslerim.

Ben her zaman bedenimi dinlerim.

Duyabildiğim tek ses  Tanrı’nın İlahi Bilgelik sesidir. Diğer tüm seslsri siliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir