İçeriğe geç

GÖBEK ÇAKRASI- SOLAR PLEXUS (Manipura)

Bizi huzurlu ve cömert kılan merkezdir. Bize memnuniyet duygusunu verir. 3. çakra irademizi simgeler. Anahtar kelimeleri ‘Kişisel güç’ ve ‘Benlik saygısı’dır. Bedende dolaşan enerji burada özümsenir. Göbek deliğimizle göğüs kafesi arasında yer alır. Solar plexus sanskritçede ‘Şehvetli Taş’ anlamına gelir. Değişim ve hareket bu çakrayla ilgilidir. Manipura, ruhumuzu sadece
GOBEK.jpgduygusal ve zihinsel yönden değil, aynı zamanda psişik deneyimlerini de yönetir. Bu anlamda sezgilerinize ve hislerinize güvenmek sizin için faydalı olacaktır. Bu çakranın gelişimi ondört ve yirmi bir yaşları arasındadır. Bu yaştaki gençte kendine güven ve benlik değerinin geliştiği görülür. Üst karın, safra kesesi, karaciğer, orta omurga, böbrek, küçük bağırsak ve mide bu çakrayla ilgidir.

3. çakramız dengede ise; Üretkenliğimiz artar, daha zeki ve kararlı oluruz. Zihinsel odaklanmamız üst seviyelere çıkar. Öz-değerimiz ve öz-güvenimiz güçlenir.

Dengede olmadığında; Kendinize karşı güven eksikliği mi duyuyorsunuz? Sindirim sisteminiz ile ilgili sorunlarınız mı var? Alerji başınıza bela mı oldu? O zaman Solar Plexus denilen bu çakrada sorunlarınız var demektir. Diyabet, pankreas iltihabı, arterit, bağırsak sorunları, mide ülseri fiziksel sorunlardan birkaçıdır. Duygusal düzeyde ise, özgüvenimiz taban yapar. Çekingen ve ürkekçe davranışlar sergileriz. Reddedilme korkusu, yargılayıcı davranışlar, mükemmelliyetçilik, aşırı öfke ve alkol bağımlılığı bu çakranın şifada olmadığının belirtileridir.

Rengi: Sarı
Yeri: Kuyruk kemiği ve göbek arasında
Taşı: Amber, kopaz, sarı sitrin
Mantrası: RANG
Notası: Mi
Etkilediği Burç: Koç, Aslan

Etkin gezegeni ve elementi: Güneş ve Mars. Ateş

Dengelemek için: Uygun saatlerde güneşe çıkın. Kamp ateşi yakın veya herhangi bir alevin içine odaklanarak beyin frekansınızı düşürün. Ateşin sıcaklığını hissedin.

İlkesi: KARARLILIK!  Aldığımız kararları uygulamak zaman zaman bizi yorar ve pes etme noktasına getirebilir. Bize düşense yılmamaktır. Önce kendimize inanmalıyız. Bu, önümüze koyduğumuz hedefleri güç, sabır ve azimle gerçekleştirebileceğimiz anlamına gelir. Olmasını istediğiniz şeyler varsa ilk önce hedef belirleyin. Kendinize odaklanın, önceliklerinizi, zayıf ve güçlü yanlarınızı gözden geçirin. Listeyi çıkardıktan sonra emin adımlarla hedefinize doğru ilerleyin. Karşınıza çıkan engellerin sizi yıldırmasına izin vermeyin. Sabır ve sebat gösterin asla yılmayın. Kararlarınızın arkasında durun. Cesur olun. Başaracağınıza inanın ve ‘Ben yaparım’ deyin. Gerekirse olumlamalardan yararlanın büyük katkısı olacaktır. Aileniz, sosyal çevreniz, yetiştirilme tarzınız, toplumsal baskı ya da ümitsizliğinizin sizi yolunuzdan alıkoymasına izin vermeyin.

Kararlarınızı bir bavula koyun (bavulun rengi, deseni, büyüklüğü hayal gücünüze kalmış). Ama bir yük gibi görmeyin. Bu bavul çıkığınız yolculukta size yol arkadaşlığı yapacaktır. Karşınıza pek çok yol ayrımları çıkacak, seçimini yap ve ilerlemeye devam et. (Aman ha, acaba öbür yoldan mı gitseydim? Keşke patikadan çıkmasaydım gibi kuşkuya düşme.) Sen aldığın kararlarda ısrarcı olursan yolu uzatmış dahi olsan hedefine er ya da ulaşacaksın. Zihnine negatif duygular yükleme. Ayy imkansız ben bunu yapamam düşüncesini hemen uzaklaştır. Zihnin seni kararından vazgeçirmek için türlü oyunlar oynayacaktır. Oyuna gelme!

Gönülden istersen hayallerini, arzularını gerçekleştirebilir, yaşamına daha fazla güzellikleri katabilirsin. Hedeflere ulaşmaya çalışırken ‘Şu An’ı yaşamayı unutma. Meditasyon yapın. Sanki hayalleriniz gerçek olmuş ve siz tadını çıkarıyormuşsunuz gibi. Meditasyon yapmıyorsanız sakin bir yerde oturun ve gözlerinizi kapatın. Derin nefesler alın ve imajinasyon ile hayallerinizi destekleyin.

Olumlaması:

Ben, tamamen kendimi kabul ediyorum.

Ben, zayıflıklarımı da kabul ediyor ve güçlendiğimi biliyorum.

Ben, geçmiş ve şimdiki hayatımda varolan herkesi, hatta düşmanlarımı bile şifa çemberine alıyorum. Ve çemberim onlara şifa veriyor. Artık bu insanlardan gücümü geri almayı seçiyorum.

Ben seviyor ve seviliyorum.

Tüm güç kaynağı benim içimde.

Ben, başarılarımdam gurur duyuyorum.

Ben, kendimi olduğum gibi kabul ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir