İçeriğe geç

SAKRAL-Cinsel Çakra (Swadisthana)

10Evrendeki güzellikleri görmemizi sağlayan bu çakra bizi İlahi Kaynağa bağlar. İstikrarın, saf bilginin ve konsantrasyon gücümüzün de merkezidir. Düşünce ve yaratıcılık enerjisi ile bizi besler. Yaratıcılığının yakıtı ise tutkudur. Göbek deliğimizin iki parmak altındadır. Sakral çakra, 8 ila 14 yaşları arasında gelişir. Bu nedenle gelişim çağında
SAKRAL.jpgikinci çakra dengesizliği yaşanır. Bu dönemde aile ve çevrenin tutumu önemlidir. Çünkü çocuk ya kendini doğru ifade edecek ortamı bulur ya da bastırmak zorunda kalır. Duyguların özgür akmaması durumunda dengesizlikler başlar. Aynı zamanda cinsel çakradır. Geçmişe ait duygusal görürüntüler burada saklanır. Bu çakra cinsel seçimlerimizi belirler ve cinsel organlarımızı kontrol eder. Çevremizle sevgi bağı oluşturacak enerjiyi üretir.

Sağlıklı bir cinsel çakraya sahipsek; Tatmin edici ve güçlü bir cinsel deneyim yaşarız. Tutkulu, şehvetli, yaratıcı ve bedenimizle barışık bir hal alırız. Mizah duygumuz yükselir. Neşeli, dışa dönük ve etkiliyicidir.

Dengede değilse;  Fiziksel düzeyde, muhtemelen kronik yorgunluk çekiyorsunuzdur. Sabah akşam halsiz ve yorgunsunuzdur. Alt sırt ağrısı, siyatik, azalmış libido, idrar sorunları, sindirim sorunları, hormonal dengesizlikler, adet sorunları ve düşük dirençle karşılaşırız. Kadınlar, vajinasıyla iletişim kuramaz ve cinsel ilişkiden haz alamaz. Erkeklerde ise, erken boşalma, iktidarsızlık ve ereksiyon sorunları ortaya çıkar. Ruhsal düzeyde, cinsel ve duygusal yakınlık kurma korkusu yaşarız. Sinirlilik, utangaçlık, suçluluk duyma ve suçlama, cinsel saplantı, yaratım eksikliği baş gösterir.

Rengi: Turuncu
Yeri: Göbek deliğinin iki parmak altında
Taşı: Quartz, sarı sitrin, amber, aventurin
Mantrası: VANG
Notası: Re
Etkilediği Burç: Yengeç, Terazi, Akrep
Etkin gezegeni ve elementi: Pluton ve Su

Dengelemek için; İster nehir, göl ister okyanus olsun kıyısında yürüyün, oturup keyfini çıkarın veya yüzün. Suyun doğası ile içiçe geçin. Bol su için.

İlkesi; YARATICILIK! Bizim yeni fikirlerimizi ve anlayışlarımızı oluşturmamızdaki kapasitemizi gösteren süreçtir. İlişkilerimiz, yaşadığımız çevre, bilgiye ve yeniliğe açık ortamlar yaratıcılığımızı ortaya koymamızda temel unsurlardır. Yaratıcılık, akıcı, özgün ve esnek düşünebilme yetisidir. Yaratıcılık dürtüsü insanın oluşumuyla bağlantılıdır, bizimle doğar ancak onu sürdürebilmemiz bize bağlıdır. Pablo Picasso şöyle der: ‘Her çocuk sanatçıdır, asıl mesele büyüyünce de sanatçı kalabilmektir.’

Esnek düşünce, zengin hayal gücü yaratıcılığı oluşturur. Bu konuda G. Bernard Show’un bir sözü vardır. ‘ Hayalgücü, yaratıcılığın başlangıcıdır. Neyi arzu ederseniz onun hayalini kurarsınız ve neyin hayalini kurarsanız sonunda onu elde edecek yaratıcılığı bulursunuz.’ Yaratıcı insan, estetik kaygı içindedir. İçe veya dışa dönük olabilir. Kendini önce kendisine sonra çevresine kanıtlama duygusu taşır. Önsezileri güçlü ve çoğu zaman fantezi dünyasında yaşar. Coşkulu bir o kadar da kuşkucudur. Ruhsal duyarlılıkları yüksektir. Özgürlük olmazsa olmazlarındandır. Aşırı meraklı olurlar. Reklam duayeni Leo Burnett; ‘Hayata karşı meraklı olmak, her yönden, bence en muhteşem yaratıcı insanların en büyük sıırdır’ derken ne kadar da haklı. Yaratıcılığı engelleyen ve körelten faktörler vardır. Yanlış anlaşılma korkusu, hoşgörü yetersizliği, utangaçlık, kendini yeterli görememe ve değersizlik duygusu. Bütün bu etkenler, dış dünya ile bağımızın kopmasına, yaşamdan zevk almamamıza ve ciddi psikolojik sorunlara yol açar. Yaratıcılığın da evreleri vardır:

– Hazırlık dönemi

– Kuluçka evresi

– Buluş evresi

– Eleme evresi

Olumlaması: 

Ben, kendimi seviyorum.

Ben, bedenimin keyfini çıkarırım.

Ben, tutku doluyum.

Ben, aldığım her nefeste zevki ve bolluğu hissediyorum.

Ben, bedenime saygı duyuyor ve değer veriyorum.

Benim cinselliğim kutsaldır.

Bugüne kadar biriktirdiğim bütün korkularımı, öfkemi, kaygılarımı kucaklıyorum. Ve sevgiyle bu duygularımı onurlandırıyor ve bana kattıkları tecrübeleri için teşekkür ediyorum.

Ben, her zaman ruhsal gelişimim için dengeli kararlar alırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir